O projektu
Projekt Památky UNESCO v životě měst, obcí a regionů
Cílem projektu je zvýšit kvalitativní úroveň přeshraniční spolupráce formou výměny zkušeností a příkladů dobré praxe při správě svého kulturního a přírodního dědictví nadregionálního významu, a to Přírodního parku Mikulčický Luh a lokality Světového dědictví UNESCO Vlkolínec. Půjde o modelové řešení udržitelného využívání přírodního a kulturního potenciálu území formou participativního plánování za účasti významných aktérů na místní a regionální úrovni. Významnou součástí projektu jsou pracovní workshopy s praktickými ukázkami jako obhospodařovat tato území. Pro plánované aktivity se vytvoří stále pracovní skupiny, které zajistí udržitelnost projektu a budou monitorovat jeho využití v místní samosprávě a v dalších subjektech, kteří se podílejí na správě území.
Přírodní park Mikulčický Luh
Přírodní park (PP) Mikulčický luh leží v Jihomomoravském kraji v k.ú. obce Mikulčice a byl zřízen Okresním úřadem v Hodoníně v roce 1999. Je typickou ukázkou lužní krajiny. Nachází se zde významná ornitologická lokalita. Součástí parku je významné archeologické naleziště, a to Slovanské hradiště v Mikulčicích. Od roku 2003 je území PP Mikulčický Luh součástí Biosférické rezervace UNESCO Dolní Morava, která byla schválena v r. 2003 v Paříži. V r. 2012 předložila Česká republika a Slovenská republika do Centra světového dědictví v Paříži společný nominační projekt Památky Velké Moravy - Slovanské hradiště v Mikulčicích a Kostel sv. Margity Antiochijskej v Kopčanech na zápis do Seznamu světového dědictví UNESCO.
Více informací
Vlkolínec
Lokalita Světového dědictví UNESCO
Vlkolínec leží v Žilinském kraji a je městskou částí Ružomberka. Je klenotem lidové architektury a jeho počátky se datují do 14. století. Nachází se v ochranném pásmu NP Velká Fatra pod vrchem Sidorovo. V r. 1977 byl Vlkolínec vyhlášen za Památkovou rezervaci lidové architektury. Představuje nejzachovalejší a nejucelenější urbanistický celek původních lidových staveb ve střední Evropě a je od r. 1993 zapsán do Seznamu světového dědictví UNESCO. Řízení lokality usměrňuje Město Ružomberok v úzké spolupráci s KPÚ Žilina. Pro zajištění ochrany lokality a zlepšování veřejného povědomí o jejích hodnotách schválilo Město Ružomberok specifický statut a také úzce spolupracuje s místním OZ Vlkolínec, která se spolupodílí na zabezpečení desítek pravidelných aktivit pro návštěvníky Vlkolínce.
Více informací
Načítám mapu…