O projektu

Projekt Památky UNESCO v životě měst, obcí a regionů

Cílem projektu je zvýšit kvalitativní úroveň přeshraniční spolupráce formou výměny zkušeností a příkladů dobré praxe při správě svého kulturního a přírodního dědictví nadregionálního významu, a to Přírodního parku Mikulčický Luh a lokality Světového dědictví UNESCO Vlkolínec. Půjde o modelové řešení udržitelného využívání přírodního a kulturního potenciálu území formou participativního plánování za účasti významných aktérů na místní a regionální úrovni. Významnou součástí projektu jsou pracovní workshopy s praktickými ukázkami jako obhospodařovat tato území. Pro plánované aktivity se vytvoří stále pracovní skupiny, které zajistí udržitelnost projektu a budou monitorovat jeho využití v místní samosprávě a v dalších subjektech, kteří se podílejí na správě území.

Podrobný popis projektu

Slovanské hradiště v Mikulčicích

Přírodní park Mikulčický Luh

Přírodní park (PP) Mikulčický luh leží v Jihomomoravském kraji v k.ú. obce Mikulčice a byl zřízen Okresním úřadem v Hodoníně v roce 1999. Je typickou ukázkou lužní krajiny. Nachází se zde významná ornitologická lokalita. Součástí parku je významné archeologické naleziště, a to Slovanské hradiště v Mikulčicích. Od roku 2003 je území PP Mikulčický Luh součástí Biosférické rezervace UNESCO Dolní Morava, která byla schválena v r. 2003 v Paříži. V r. 2012 předložila Česká republika a Slovenská republika do Centra světového dědictví v Paříži společný nominační projekt Památky Velké Moravy - Slovanské hradiště v Mikulčicích a Kostel sv. Margity Antiochijskej v Kopčanech na zápis do Seznamu světového dědictví UNESCO.

Více informací

Mikulčický Luh

Vlkolínec

Vlkolínec

Lokalita Světového dědictví UNESCO

Vlkolínec leží v Žilinském kraji a je městskou částí Ružomberka. Je klenotem lidové architektury a jeho počátky se datují do 14. století. Nachází se v ochranném pásmu NP Velká Fatra pod vrchem Sidorovo. V r. 1977 byl Vlkolínec vyhlášen za Památkovou rezervaci lidové architektury. Představuje nejzachovalejší a nejucelenější urbanistický celek původních lidových staveb ve střední Evropě a je od r. 1993 zapsán do Seznamu světového dědictví UNESCO. Řízení lokality usměrňuje Město Ružomberok v úzké spolupráci s KPÚ Žilina. Pro zajištění ochrany lokality a zlepšování veřejného povědomí o jejích hodnotách schválilo Město Ružomberok specifický statut a také úzce spolupracuje s místním OZ Vlkolínec, která se spolupodílí na zabezpečení desítek pravidelných aktivit pro návštěvníky Vlkolínce.

Více informací

Vlkolínec

Načítám mapu…

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info